Як перевірити чи безоплатні ліки, виписані лікарем?

Ще з 1 квітня 2019 року Національна служба здоровʼя адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». І напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.

Загалом з 2019 року НСЗУ виплатила аптекам за відпущені лікарські засоби понад 7,88 млрд гривень.

Програма «Доступні ліки» дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків. Наразі більше ніж 4 млн пацієнтів отримали «доступні ліки» безоплатно або з доплатою. По всій країні близько 14 тисяч аптек мають договір із НСЗУ та отримуються відшкодування повної або часткової вартості ліків.

Які ліки можна отримати безоплатно?

Програма реімбурсації «Доступні ліки» постійно розширюється новими препаратами, і станом на жовтень включає 515 торгових назв лікарських засобів за такими напрямами:

  • 232 — для лікування серцево-судинних захворювань (в т. ч. для профілактики інсультів та інфарктів);
  • 53 — для лікування цукрового діабету 2 типу;
  • 4 — для лікування нецукрового діабету;
  • 23 (+9 комбінації) — для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
  • 65 — для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії;
  • 7 — для лікування хвороби Паркінсона;
  • 21 — для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді;
  • 72 — препарати інсуліну;
  • 6 — для знеболення паліативних хворих;
  • 23 — тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.

Де знайти перелік безоплатних ліків та медзасобів?

Перелік ліків, які входять у програму, можна знайти у документі «Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року». Також дізнатись, чи входять ліки у програму реімбурсації можна зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Важливо, що не всі препарати, які входять до програми «Доступні ліки» є повністю безоплатними. За деякі потрібно здійснити доплату.

У переліку можна побачити розмір доплати за упаковку, назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу.

Де пацієнти можуть отримати безоплатні ліки?

Пацієнти можуть отримати «доступні ліки» в будь-якому населеному пункті, де є аптека чи аптечний пункт, які беруть участь у програмі реімбурсації. Такі аптеки мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”» або «+Інсулін» та розташовані і в містах, і в селах. Знайти найближчу аптеку — в селі або в місті — можна на електронній мапі НСЗУ.

В меню оберіть ваш населений пункт, а у фільтрі «Програма еРецепту» — потрібний напрям програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. А ще знайти аптеку можна, зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Чи можу я просто прийти в аптеку та отримати необхідні ліки?

Ні, так не вийде. Насамперед пацієнт приходить на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу лікаря загальної практики — сімейного лікаря (від 0 років), лікаря-педіатра (до 18 років) або лікаря-терапевта (від 18 років). При цьому наявність укладеної з лікарем декларації не обов’язкова. На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар, який надає первинну медичну допомогу, може скерувати пацієнта до лікаря-спеціаліста.

Щоб почати отримувати препарати за програмою «Доступні ліки», необхідно звернутися до відповідного лікаря:

- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми — до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;

- для отримання опіоїдних анальгетиків — до сімейного лікаря або лікуючого лікаря;

- для лікування розладів психіки та поведінки — до психіатра;

- лікування епілепсії — до психіатра або невролога;

- для лікування нецукрового діабету або отримання препаратів інсуліну — до ендокринолога;

- у разі хвороби Паркінсона — до невролога.

У деяких випадках за повторним рецептом можна звертатися до сімейного лікаря. Сімейний лікар на основі плану лікування від лікаря-спеціаліста створить е-рецепт.

Важливо розрізняти міжнародну непатентовану назву (це назва активного інгредієнта лікарського засобу, або діюча речовина) та торговельну назву (це комерційна назва, яка присвоюється компанією-виробником лікарського засобу). Лікар виписує електронний рецепт саме на міжнародну непатентовану назву (крім препаратів інсуліну), а пацієнт обирає в аптеці самостійно, яку конкретну торговельну назву бажає отримати із наявних в аптеці у момент звернення.

Поділитися:
Дивитись більше:
29.05.2024

ЦІКАВО СПРОБУЄМО

 

 У НСЗУ працює низка  корисних чат-ботів, які допоможуть...

29.05.2024

   

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

     ВИ ПОВИННІ ЦЕ ЗНАТИ...

Адміністрація:
АЗПСМ с. Керецьки:
АЗПСМ с. Кушниця:
АЗПСМ с.Лисичово:
АЗПСМ с. Березники:
Адреса:
код ЄДРПОУ 44375552
КНП "ЦПМСД" Керецьківської сільської ради:
АЗПСМ с. Кушниця
GPS: 48.429175638832, 23.257597144158

КНП "ЦПМСД" Керецьківської сільської ради

КНП "ЦПМСД" Керецьківської сільської ради